Monica Sandström och maken Jarmo Klemola lämnar som bekant ledarrollerna inom basketen i Bräcke. Fyra av de 23 personer som ersätter dem är Kibret Gebre, Hamza Osman, William Österberg och Zoresa Osman.

23 personer ersätter Monica och Jarmo som basketledare i Bräcke

BRÄCKE (JT) Att Monica Sandström och Jarmo Klemola slutar som baskettränare i Bräcke har varit känt ett tag. Nu är det klart med deras ersättare. Bräcke Basket får en ledarmodell lik landslagets när 23 personer fördelade på olika team kommer att vara ledare.

Publicerad Senast uppdaterad

Idén till tränarteamen föddes under vintern när William Österberg, Zoresa Osman och Kibret Gebre gjorde praktik som basketledare hos Monica Sandström och Jarmo Klemola.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS