Situationen med osäkra reflexvästar ska ses över på alla förskolor i Östersunds kommun. På bilden Remonthagens förskola på Körfältet i Östersund.

Reflexvästar för barn byts ut efter olycka

ÖSTERSUND (JT) En reflexväst misstänks vara bidragande orsak i den tragiska händelsen nyligen på en förskola i Umeå. Därför ska osäkra västar tas bort på samtliga förskolor.

Publicerad

– Vi vill försäkra alla vårdnadshavare om att vi sätter barnens trygghet och säkerhet i första rummet. Efter en noggrann riskanalys har vi valt att agera genom att ta bort osäkra reflexvästar och ser nu över alternativa lösningar som garanterar god synlighet utan att kompromissa med säkerheten, kommenterar Elisabet Uitto, verksamhetschef för förskolorna. 

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS