Här förevisas en fjällko från Trollsås gård. Bildkälla: Anna Stjernströms bok "Återväxt"/Trollsåsens avelscentrum, Riksarkivet i Östersund

Tillbakablick: När fjällkon bar Jämtland genom kriser

LÄNET (JT) Fallet där Länsstyrelsen gått in och avlivat kor hos Nils-Erik Bergkvist i Fåker har blivit väldigt uppmärksammat, inte minst för att det till stor del handlar om fjällkor, en ras som är utrotningshotad men en gång var den vanligaste i Jämtland.

Publicerad Senast uppdaterad

Hushållningssällskapet i Jämtland grundades 1817 för att stötta näringarna på landsbygden och på 1860-talet sattes det på prov. Vid upprepade tillfällen under detta årtionde drabbades länet av missväxt, liksom flera andra delar av Norrland. 

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS