Agnes Arvidsson fortsätter imponera inom styrkelyft. Vid ungdoms-EM i Litauen tog hon guld och satte världsrekord i marklyft för sin åldersklass.

EM-guld och världsrekord till Agnes från Östersund

ÖSTERSUND (JT) Agnes Arvidsson har haft en raketkarriär inom styrkelyft. Under måndagen blev hon Europamästare och slog dessutom världsrekord i marklyft i sin åldersklass.

Publicerad Senast uppdaterad

Agnes Arvidsson, 18, tävlar i styrkelyft för Östersunds AK. Det har hon bara gjort i lite drygt två år, men framgångarna har inte låtit vänta på sig. Jämtlands Tidning träffade henne i våras när hon precis hade krossat motståndet i USM. I samband med det funderade hon över fortsättningen av säsongen.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS