Beskedet från Norrtåg är att det råder tågbrist i hela Sverige. Det gör att det kommer att dröja flera år innan det blir aktuellt med persontrafik på Ådalsbanan.

Tågbrist i hela Sverige – persontrafik i Bräcke och Ragunda flera år bort

BRÄCKE (JT) Det kommer att dröja med persontåg på Ådalsbanan genom Bräcke och Ragunda kommuner. Brist på tåg är orsaken.
– Beskedet är att det kan ta upp till sju år att få tag på ett nytt tåg, säger Richard Nilsson (S), kommunalråd i Bräcke.

Publicerad

Flera kommuner i Mellannorrland har varit drivande bakom att få till stånd persontrafik på Ådalsbanan. Inte minst Sollefteå, som har backats upp av tunga remissinstanser i Västernorrland.

Sträckan det handlar om är Östersund-Sollefteå-Umeå. Det som har diskuterats är tre avgångar per dag. Tåget skulle då gå mellan Bräcke och Kälarne. Något som även skulle kunna öppna upp för pendlingstrafik.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS