Håkan och Åsa Nilsson vill bevara det öppna landskapet och levande jordbruksbygden i Ås, något som de menar inte är förenligt med höga bostadshus.

Protester när Ås växer allt mer: “Tär på lantbruket”

ÅS (JT) Nu står de femvåniga bostäderna vid Föreningshuset snart färdiga. Håkan och Åsa Nilsson i Backen tycker att de många pågående byggprojekten minskar samhällets attraktivitet och skapar konflikter med lantbruket. – Vi vill ha kvar det här öppna landskapet och kulturbygden som finns i Ås, säger Åsa.

Publicerad

Krokoms kommun har som mål att växa till 19 300 invånare år 2035. Nu förtätas det också i områden som ligger på rimligt avstånd från Östersund, främst då i Ås. I den fördjupade översiktsplanen över Åsbygden från 2018 uttrycks det att Ås är en attraktiv bygd tack vare närheten till Östersund i kombination med landsbygdsmiljön med vida vyer över fjällen och Storsjön. 

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS