Johan Saxon med sonen Anders framför Jämtlands Tidnings lokal på Storgatan 39 cirka 1895. I bakgrunden telefonföreningens mast, ett tydligt tecken på teknikutvecklingen men täckningen för det lokala telefonnätet var ännu inte så omfattande. Foto: Föreningen Gamla Östersund, CC BY NC-4.0

Tillbakablick - Saxon väckte kulturen med Jämtlands Tidning

LÄNET (JT) Radikalen Johan Lindström Saxon fick sin revansch med återkomsten till länet, men det blev en hård strid om läsarna.

Publicerad Senast uppdaterad

Redan under tiden på Arboga Tidning i början av 1880-talet hade Johan Lindström Saxon utmärkt sig som radikal journalist på vänsterkanten. Han vägrade använda kungliga titlar och tog ställning för August Strindberg i debatten kring boken Giftas. Detta låg honom i fatet som redaktör för Jämtlands-Posten, vars ägare Jonas Sahlin hade sociala ambitioner. 

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS