Elever från en skola i Myanmar, klass 7-9. Myanmar är ett av världens mest konfliktdrabbade länder och ett stort antal familjer har behövt fly sina hem. Ungefär hälften av dem tillhör folkgruppen rohingyer. Organisationen Act Svenska kyrkan finns på plats i flyktinglägren och erbjuder barnen psykosocialt stöd, barnsäkra platser och skola. Foto: Saw Ah Khee Chel/LWF Myanmar/Act Svenska kyrkan och Världens Barn

Insamlingen till Världens Barn ökar - bäst är Ragunda

LÄNET (JT) Trots tuffa ekonomiska tider ökar insamlingen med 18 procent i länet, Ragunda som haft sitt årliga “Gå för Världens Barn” placerar sig på niondeplatsen i den nationella kommunkampen.

Radiohjälpens insamling Världens Barn genomförs av SVT, Sveriges Radio P4 och UR i samarbete med 14 svenska civilsamhällesorganisationer och cirka 45 000 frivilliga.

Det har bland annat anordnats barnkörer och galor, bakats bullor och tårtor, samt pratats om barns rättigheter. Nu är de stora insamlingshelgerna med gala i SVT och sändningar P4 över och arrangörerna kan notera ett ökat engagemang.

Det är även tydligt i Jämtland där Ragunda hamnar i topp med 24,25 kronor per capita, följt av Strömsund med 5,31 per capita och Berg med 4,02 per capita.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS