Ragundas kommunalråd Mikael Westin (C) vill att den fortsatta fiberutbyggnaden i Ragunda upphandlas. Samtidigt hotar Servanet med stora konsekvenser för deras kunder i Ragunda om avtalet inte förlängs.

Servanets varning till Ragunda kommun: Kunder i Ragunda blir utan anslutning om avtalet inte förlängs

RAGUNDA (JT) Kommunalrådet Mikael Westin (C) vill upphandla den fortsatta fiberutbyggnaden i Ragunda kommun. Samtidigt hotar Servanet med att kunder kan bli utan anslutning om avtalet inte förlängs.

Publicerad

Så sent som den 10 juni i år avslog kommunstyrelsen ett förslag om att avsluta samarbetet med Servanet och istället upphandla en ny aktör.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS