- Det behövs dikas, förstärkas och pågrusas för att kunna behålla bärighetsklassningen på vägen mellan Persåsen och Börtnan. Dessvärre har vi inga medel till detta i år, konstaterar Evert Boeye, projektledare på Trafikverkets driftområde Svenstavik.

Vägarna sämre än någonsin - inga pengar finns för reparation och underhåll

Grusvägarna i Berg är sämre än på länge. På flera sträckor har nu bärighetsklassningen sänkts på grund av tjällossningen.

Publicerad

- Vi har pågående tjällossning på kända problemvägar. Dödrevägen 547 mellan Gillhov och Grönviken en återkommande problemsträcka, med sänkt bärighet från BK1 till BK2. Likadant på Salsåvägen och vägen till Rogsta, berättar Evert Boeye projektledare på Trafikverkets driftområde Svenstavik.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS