ICA Porten samarbetar med kyrkan för att ge julmat till behövande. Fr.v Jan Holmberg, butiksägare, diakon Leila Göransson, diakoniassistent Evis Rindberg och butikschef Ulrika Nilsson.

Samarbete ger julmat till behövande i Bergs kommun

MYRVIKEN (JT) För tredje året samverkar kyrkan med ICA-butiken i Myrviken. Med hjälp av kundernas givmildhet delas matkassar ut till behövande inför julen. "Kyrkan är en väldigt bra samarbetspartner, kunderna i butiken köper varor som de skänker till behövande och kyrkan vet vilka de behövande är. Vi är en mellanhand," säger Jan Holmberg.

Publicerad

Jan, som äger butiken, är noga med att poängtera att det enbart är varor från butiken som kan skänkas. Förutom kunder skänker även butiken själv till kassarna.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS