YTTERHOGDAL

De två nya brandflygen är upphandlade av MSB och var på väg till Östersund när larmet om branden kom. De kunde snabbt sättas in och begränsa brandspridningen

Skogsbranden i Ytterhogdal släckt

Ett skogsområde, öster om Ytterhogdal brinner. Under onsdagen inledde markpersonal släckningsarbete tillsammans med två stycken brandflyg. Brandflygen avlöstes senare under onsdagen av två helikoptrar och på torsdagsförmiddagen beslutades om att sätta in ytterligare helikopterresurser. På fredagseftermiddagen kunde Räddningstjänsten konstatera att branden var släckt och lämnade över till markägare.

Skogsbranden i Ytterhogdal bekämpades även under fredagen. Markpersonal, brandflyg och helikoptrar har arbetat sedan i onsdags med släckningen. Cirka sju hektar har påverkats av branden och Räddningstjänsten är fortfarande på plats för att se till att branden inte sprider sig.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS