Täby Slalomklubb tränade i Tänndalen torsdag till söndag. Från vänster: Astrid Forsell, Telma Björkvall, Teo Väärälä, Signe Johanson, Axel Hansen, Knut Bringby, Valter Warnander, Villiam Kjellberg, Gustav Berg och Jonatan Nettelblad.
Johannes Adolfsson
Först i länet – Tänndalens backar har öppnat
HÄRJEDALEN (JT) På torsdagen öppnade Tänndalen sin huvudnedfart. Flera slalomklubbar och ett skidgymnasium tränade där under torsdagen och fredagen. Till helgen är allmänheten välkommen.
– Det är otroligt bra här. Det bästa tänkbara underlaget så här års, jublar Casper Stein tränare för Trondheims klubben, Freidig Alpin som kommit till Tänndalen för att träna över veckoslutet.
– Vi har redan 30 dagar på skidor i höst, vi har varit till Juvasshytta ett par gånger redan, säger Stein och vänder sig till sportchefen Nike Bent för att diskutera upplägget under dagen. Klubbarna turas om att träna i backen, två timmar åt gången.