Saga Källmark vid sina konstverk.
Välbesökt när gymnasister höll utställning i Ahlbergshallen
ÖSTERSUND (JT) Det var fullt med folk i Ahlbergshallen under tidig kväll på torsdagen, då tredjeårsesteterna som har haft bild som tillval och medietreorna på Wargentin/Jämtlands Gymnasium hade vernissage på sin slututställning.
Liz Winther är en av eleverna som ställer ut sin konst. Hon har ett lite ovanligt motiv till sin skapelse ”Liken dansar”, och det är precis så, två lik som dansar i vatten, målad i akryl. Tavlan drar ögonen till sig, och är lite läskig men väldigt vacker på en och samma gång.
Annars målar Liz mest porträtt, och ett annat konstverk på utställningen kallar hon för ”Diktatorn”. Konstverket föreställer en kvinnlig diktator, och Liz har experimenterat med färger på konstverket.
Liz har målat så länge hon kan minnas, det blir mycket skapande på skolan, men även på fritiden. Saga Källmark läser liksom Liz bild, och när de gjorde konstverk på temat varmt och kallt kom hon på idén att fånga värme och kyla med hjälp av två rosor, med flammor eller vingar, beroende på hur man tolkar det.
Digitalt 24 timmar
15 kr
Köp nu