Den konverterade VW- bubblan väckte stort intresse.
Den konverterade VW- bubblan väckte stort intresse.

Kraftfull Bubbla går på el – sladdlös uppvisning i Östersund

ÖSTERSUND (JT) Bensinmotorn har ersatts med ett elsystem som gör att den blålackade VW-bubblan fått en kraftfull elmotor som ger 138 hästkrafter.

Publicerad

På fredagen syntes ett stort antal elbilar på Stortorget, samlade för att delta i ”Östersund Winter Eco Rally 2023”

Under ett tält stod en legendarisk VW- Bubbla, konverterad till elbil.

Ombyggnationen har gjorts av elever som utbildar sig till fordonstekniker vid utbildningsföretaget Pro Meister, som har verksamhet i Stockholm, Göteborg, Malmö och Örebro och som är en del i företaget Mekonomen.

Flera elbilar testas under helgen i den vintriga miljön.
Flera elbilar testas under helgen i den vintriga miljön.

–Elsystemet i bilen ger 138 hästkrafter, säger Stefan Andersson, vid Pro Meister.

Under fredagsmorgonen hade 18 elbilar rullat in på torget för att delta i ”Östersund Winter Rally” där bilarna representerade åtta olika märken.

–Det här elbilrallyt har pågått i tio år och alltid körts i Sydeuropa. Nu är det första gången det körs i Skandinavien, säger tävlingsledaren Tomas Fuchs, ordförande för Motorklubben VMT i Jämtland.

–Vi blev tillfrågade av Internationella Bilsportförbundet att arrangera elbilsrallyt som är den första deltävlingen under 2023 och där totalvinnaren koras i november i år, säger Fuchs.

'Det är första gången elbilsrallyt körs i Skandinavien', säger tävlingsledaren Thomas Fuchs.
"Det är första gången elbilsrallyt körs i Skandinavien", säger tävlingsledaren Thomas Fuchs.

På fredagen kördes två sträckor, upp till Wången och tillbaka till Östersund. Under lördagen går turen till Persåsen och sedan tillbaka till Östersund.

Tävlingsmomentet går ut på att köra så nära en uppsatt idealtid som möjligt och att köra så effektivt som möjligt vilket handlar om att förbruka så lite ström som möjligt.

Tomas Fuchs pekar på att rallyt har lockat åtta internationella förare som kommer från Bulgarien, Rumänien, Belgien, Italien, Polen samt Frankrike.

På fredagen syntes många elbilar på Stortorget.
På fredagen syntes många elbilar på Stortorget.

Tävlingsledaren säger att tävlingen är viktig för biltillverkare som ges möjlighet att testa bilarna i vintrig miljö.

–Som konsument upplysning ger denna typ av rally en information om vilka bilar som fungerar bra i vårt klimat. Resultaten blir intressanta för att se hur tillverkarna och förarna har utvecklat tekniken till helt nya nivåer jämfört med för tre till fem år sedan, säger Fuchs.

Kommunalrådet Niklas Daoson invigde elbilsrallyt.
Kommunalrådet Niklas Daoson invigde elbilsrallyt.

Powered by Labrador CMS