Fälldes för sexbrott mot barn – HD avslår begäran om prövning

ÖSTERSUND (JT) Ett par från Östersund dömdes till fängelse för sexuella övergrepp mot barn tidigare i år. En av dem hade jobbat som lärare på flera skolor i Östersund. Nu har Högsta domstolen avslagit deras begäran om prövning.

Publicerad

Historien tog sin början med ett upphittat usb-minne som lämnades in till polisen. Materialet innehöll sexuella övergrepp mot barn och utredningen ledde så småningom till åtal.

Paret – en man och en kvinna – ställdes inför rätta för flera fall av barnpornografibrott, grovt sexuellt övergrepp mot barn samt utnyttjande av barn för sexuell posering.

JT kunde i samband med utredningen avslöja att kvinnan hade jobbat på flera skolor i Östersunds kommun, något som förstås rörde upp känslor bland föräldrar.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS