Parketten har bevarats men annars är det mesta förändrat i de renoverade lägenheterna i kvarteret Hjorten. Gabondörrarna är utbytta och på vissa håll även bortplockade. Köket har fått moderna vitlackerade skåpluckor och badrummen är kaklade.

”Ett kulturarv som snart är ett minne blott" - Renoveringen av kvarteret Hjorten

Renoveringen av kvarteret Hjorten i centrala Östersund pågår fortfarande. Flera hyresgäster har flyttat tillbaka till sina nyrenoverade lägenheter efter några månader och upp till över ett år i evakueringsboenden, men många är besvikna över resultatet.

Publicerad Senast uppdaterad

– Det är många val som gjorts av Östersundshem som vi hyresgäster inte tycker är vettiga. Det mest felande är det nya värme- och ventilationssystemet, det har blivit dragigt och kallt och det är mer illa med kylan i vissa lägenheter, säger Anna Stugvard.

JT har träffat Anna Stugvard som bott i kvarteret Hjorten sedan våren 2018 och som nyligen flyttade tillbaka till en renoverad lägenhet. Hon var en av de som tidigt kände att renoveringen inte skulle vara gynnsam för henne. Hon förstod att en stor del av de gamla materialen skulle försvinna och att ett värdefullt kulturarv riskerade att gå förlorat. 

– Det började pratas om renoveringarna 2021 och vi var en grupp redan då som förstod att det här var ett beslut som skulle få stor påverkan. Självklart insåg vi att lägenheterna behöver renoveras eftersom mycket är nedgånget och slitet, men vi ifrågasatte omfattningen av det hela och förstås även de hyreshöjningar som projektet skulle medföra, säger hon.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS