KRÖNIKA

Jämtland har blivit ett riktigt bra basketlag under spanjoren Gabo Loaiza Perez ledning.

Nu vet vi hur bra Jämtland Basket är

Den här gången kan riktig baskethistoria skrivas.

Publicerad Senast uppdaterad

Krönika

Åsikter och ställningstaganden är skribentens.

Inför säsongen skrev jag en krönika där jag funderade över hur bra årets Jämtland Basket är och att jag själv inte hade en aning.

Nu vet vi hur bra laget är – Jämtland Basket är för första gången i klubbens historia seriesegrare. Det är en fantastisk bedrift, särskilt eftersom säsongen inte började superbra.

Basket är en sport som älskar statistik. Det förs statistik på allt och det går också att utläsa mycket av statistiken.

Om man tittar på statistiken kan man se att Jämtlands stora styrka den här säsongen har varit det offensiva spelet. Laget snittade 99 poäng per match i grundserien – klart mest av de fyra topplagen. Däremot har laget haft det tufft defensivt och släppt in 90.7 poäng, även det klart mest av lagen i toppen av tabellen.

“Anfall är bästa försvar” är ett välkänt uttryck och i Jämtlands fall stämmer det verkligen. Det finns också ett annat ordspråk, som är välkänt i basketkretsar – “offence sells tickets – defence wins championships”.

Där har vi en av farhågorna för Jämtland i jakten på nästa milstolpe i klubbens historia – SM-guldet. Men försvaret har börjat se bättre ut och det finns tid att fortsätta jobba på det.

Jämtland är ett lag med många starka skyttar, vilket också syns i statistiken. Laget har högst procent av alla när det gäller trepoängsskytte – 38,73. Där är det ganska jämnt med tabelltvåorna Norrköping och treorna BC Luleå. 

Intrycket är att Jämtland är ett lag som är snudd på ostoppbart när skyttet från trepoängslinjen fungerar. 

Den på många sätt märkliga bortamatchen mot Borås den 19 december är ett bra exempel på detta. I paus hade Jämtland gjort 73 (!) poäng och satt mer än 70 procent av både tvåpoängsskotten och trepoängsskotten.

“I’ve never experienced anything like it”, sa nytillskottet Brayden Parker efter matchen. Det har nog inte många andra heller.

Grundseriens näst sista match, borta mot kvartsfinalmotståndaren Köping, var ett typexempel på hur man bäst kan sammanfatta Jämtlands säsong. Inte superstarkt defensivt vissa matcher – ostoppbart offensivt när skyttet fungerar.

Om Jämtland Basket når SM-final vill JT:s krönikör Jonas Solberger att klubben lämnar Tegeltemplet för att istället spela matcherna i Östersund Arena.

Inget basketlag vill släppa in 98 poäng – men gör man i samma match 137 poäng spelar det mindre roll. Basket går som bekant ut på att göra fler poäng än motståndaren. I denna match satte sex spelare mer än hälften av sina trepoängsskott. Erik Persson sköt imponerande 80 procent. Michael Christmas gjorde hela 43 poäng och hade lägen för att tangera klubbikonen Doremus Bennermans rekord på 55 poäng.

Nu väntar slutspel och vad kan vi då förvänta oss? Allt talar för att det kan gå väldigt bra. Köping i kvartsfinalen bör Jämtland klara av, men tidigare möten är också en bra spegling av hur säsongen har sett ut för Jämtland. 

31 oktober: Seger med 104-95 på hemmaplan. 9 januari: Förlust med 97-101 på bortaplan. 13 mars: Seger med 137–98 på bortaplan. I kraft av hemmaplansfördel och en boost av seriesegern bör Jämtland ändå fixa detta.

Då väntar semifinal mot segraren i mötet Borås-Södertälje. Borås är jättefavoriter att ta semifinalplatsen och här är det stora hindret för Jämtland på vägen mot final. Jämtland har inte inbördes möte på Borås och inledde matchandet i Boråshallen den 24 oktober med en jättesmocka, förlust med 83–118. Den 19 december slog Jämtland som bekant tillbaka i samma hall, en hall där laget historiskt har haft mycket svårt att vinna. Den 9 mars blev det förlust på hemmaplan, med 93-97.

Lyckas Jämtland ta sig förbi Borås väntar högst sannolikt Norrköping i final, precis som det historiska året 2022.

Även mot de senaste årens totaldominant har resultaten varierat kraftigt. 14 oktober: Seger på hemmaplan med 104–71 (!), 18 november: Förlust på hemmaplan med 102–111, 7 februari: Seger på bortaplan med 93–91.

Om det blir repris på finalserien från 2022 hoppas jag att klubben och kommunen kommer överens om att matcherna ska spelas i Östersund Arena, vilket diskuterades 2022.

Tegeltemplet ÄR visserligen klubbens identitet, men den är för liten. Biljetterna gick åt nästan innan de hade hunnit släppas förra gången.

Den här gången kan riktig baskethistoria skrivas – och det förtjänar många länsbor att få uppleva på plats.

Powered by Labrador CMS