Kommunalrådet Björn Hammarberg (M) är svärson till Per-Lennart Persson och gift med Anna-Carin Hammarberg, företrädarna för Affloardal Energi. Han anmälde jäv när det första avtalet ingicks 2014. Han skriver nu på sin öppna fb: ”Att nu en tidning grovt brister i både journalistisk sedlighet, grundläggande samhällskunskap samt källgranskning och faller ut i personangrepp och populistiska utspel mot enskilda tjänstemän är ju oerhört osmakligt och kanske rent av brottsligt!”

Vindkraftbolag betalade inte arrende – förrän avtalet löpt ut

Per-Lennart Persson på Affloardal Energi har inte betalat arrendeavgiften under fyra av de fem år som kommunen arrenderat ut mark åt honom för vindkraft. Efter det att avtalet löpt ut, har bolaget betalat arrendet för 2019 och 2020, då avtalet förfallet. Bolaget har inte heller lämnat in de årliga rapporter om projektläget, vilket är villkorat i avtalet.

Publicerad

Som Jämtlands Tidning rapporterat om i tidigare artiklar, råder det stor förvirring runt det avtal som kommunledningen ingick med Affloardal Energi år 2014. Detta bolag drevs då av Anna-Carin Hammarberg, moderat politiker i Krokoms kommun. Syftet med avtalet var att låta bolaget använda kommunens mark i västra Offerdal för vindkraftsexploatering. Avtalet förföll vid årsskiftet 2018/2019. Kommunchefen Jonas Törngren bekräftar i ett mejl att det i dagsläget inte finns något avtal med bolaget:

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS