Företagsamhet i hela Strömsunds kommun – inte bara i tätorten
I Strömsunds kommun finns företagsamheten överallt. Den finns i skogsentreprenörens maskinhall i Fjällsjö, turistföretaget i Frostviken, verkstaden i Hoting, lantbruket i Görvik och i lanthandeln i övre Tåsjödalen.
Det är dessa människor som skapar jobb, framtidstro och skatteintäkter. Ändå behandlas landsbygdens företag alltför ofta som ett särintresse i stället för som själva ryggraden i kommunen, i alla fall från andra partier i kommunen.
För Centerpartiet är det självklart: hela Strömsunds kommun ska leva – och då måste företagen i hela kommunen få rimliga villkor att växa.
Vi vet att många företagare idag brottas med höga drivmedelspriser, långa avstånd, krångliga regler och brist på arbetskraft. För den som driver företag i vår kommun är bilen, lastbilen eller skogsmaskinen inte en lyx – det är arbetsredskap. När staten höjer kostnaderna slår det direkt mot landsbygdsföretagen. Därför behövs en politik som förstår skillnaden mellan Stockholm och Strömsund.
Vi måste våga handla lokalt när det är möjligt och vi måste hela tiden ha ett konsekvenstänk i kommunfullmäktige. Det är vi i Centerpartiet riktigt duktiga på, men vi behöver bli både fler och starkare.
Dessutom måste infrastrukturen fungera. Vägarna i kommunen är många gånger i dåligt skick, mobiltäckningen brister och fiberutbyggnaden saknas fortfarande på flera håll.
Det är inte acceptabelt år 2026. Utan fungerande vägar och digital infrastruktur blir det svårt att driva företag och ännu svårare att locka nya människor att bosätta sig här, oavsett varifrån i världen de kommer ifrån.
Vi behöver också fler unga företagare. Många unga vill bo kvar – men då måste jobben och möjligheterna finnas här.
Centerpartiet tror på människors drivkraft. Vi tror inte att framtiden byggs genom fler regler och centralisering. Framtiden byggs av människor som vågar satsa, investera och arbeta hårt i sina bygder.
Därför kommer vi fortsätta kämpa för bättre villkor för företagande i hela Strömsunds kommun – från Lorås till Ankarvattnet. Utan företagen stannar kommunen.
Strömsunds kommun kan mer.
Centerpartiet i Strömsunds kommun