Maria Abrahamsson driver Föllinge Bed and Breakfast, café, kakeria och restaurang. På grund av vattenläckor på kommunens ledningar har hon drabbats av stora förluster både under jul och påsk - de högtider som är viktigast för henne - och får ingen ersättning från kommunen. Nu hoppas hon på att få tillbaka kunderna, och får oväntat draghjälp från en annan företagare i kommunen.
Efter kriserna – nu vädjar Maria om hjälp att rädda hotellet
FÖLLINGE (JT) Efter överfall, vattenproblem och inställda högsäsonger kämpar Maria Abrahamsson för att rädda sitt Bed & Breakfast i Föllinge. Med ekonomin i kris och en tom restaurang vädjar hon nu om hjälp och hoppas att fler ska hitta tillbaka innan det är för sent. Samtidigt sträcker en annan företagare ut en hand för att hjälpa.
Det känns nästan som att kliva in i någons vardagsrum. Miljön är hemtrevlig och doften av dagens lunch ligger kvar i luften. Trots det står borden tomma.