Personal inom hemtjänsten berättar om jakten på minuter och konstant stress.
”Agda behöver prata – men vi har bara tio minuter”
KROKOM (JT) Personal inom hemtjänsten berättar om den konstanta jakten på minuter för att hinna med alla uppgifter. Samtidigt rapporterar kommunen om ett ökande problem med psykisk ohälsa bland äldre, bland annat på grund av ofrivillig ensamhet.
-- Ibland är Agda ledsen, och det hon behöver mest är att få sitta och prata en stund för hon är så fruktansvärt ensam. Men det hinner vi inte, berättar en undersköterska som nu väljer att lämna yrket hon egentligen älskar.
JT har rapporterat om den omorganisation som sker inom hemtjänsten, där tre områden - Nälden, Ås och Krokom - nu slås ihop till ett enda område och som har resulterat i att mer än en tredjedel av personalen i Nälden har lämnat medan fler ser sig om efter nya jobb.