Här på Storgatan 39 låg JT:s lokaler från cirka 1881. Huset är för länge sedan rivet. 1888 flyttades redaktionen till Storgatan 43, kvar blev kontor och tryckeri.

Tillbakablick: Tullar avgörande stridsfråga för Jämtlands Tidning på 1880-talet

LÄNET (JT) President Donald Trumps chockhöjningar av tullar är återklanger av det sena 1800-talets tänkande. Med det snabba och gränslösa moderna samhällets framväxt uppstod behov att skydda de egna ekonomierna.

Publicerad

Vid mitten av 1800-talet fanns en utbredd optimism kring de nya teknikerna. Ångan och elektriciteten skulle ta oss till framtiden. Rudolf Wall som grundade Dagens Nyheter 1864 var den förste som med framgång använde ångkraftens teknik rent praktiskt för sin tidningsverksamhet. Han såg möjligheterna när Göteborg fick järnvägsförbindelse med Stockholm 1862. 

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS