Att besöka kulturinstitutioner innebär flera olika typer av lärande, som exempelvis att förstå mer om sin plats i världen enligt Charina Knutson.

"Kulturarv har en jätteviktig roll i vår samtid"

LÄNET (JT) Efter många år på Jamtli och en avhandling i arkeologi har Charina Knutson blivit chef för Nordiskt centrum för kulturarvspedagogik (NCK).
– I tider av filterbubblor och fake news är det viktigare än någonsin att människor får tillgång till källmaterial och forskningsbaserad historieskrivning, säger hon apropå samtidens behov av kulturarvsinstitutioner.

Publicerad

Sedan starten för 20 år sedan har NCK haft sina lokaler i samma hus som Riksarkivet, men nyligen har man flyttat in i Jamtlihuset på andra sidan Kyrkgatan. Charina förklarar att det inte har något att göra med den eventuella flytten av Riksarkivet i Härnösand, utan för att man har nära samarbete med Jamtlis personal. 

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS