Trätojordsbacken Bildtext: Här på scenen har många tidstypiska aktiviteter ägt rum. Den blev föremål för en ombyggnation 1977

Tillbakablick – Från nationalister till ABBA på Trätojordsbacken

HAMMARSTRAND (JT) Trettiotalet hade sin tidsanda och sjuttiotalet sin. Detta blir väldigt tydligt vid jämförelse mellan olika aktiviteter på ”Backen”.

Publicerad

Nyligen var jag på Trätojordsbacken på julmarknad och här har genom tiderna ägt rum olika folkliga och festliga aktiviteter. Både 30- och 70-talen var årtionden som präglades av kollektivism, men det var frågan om olika typer. På 30-talet var man upptagen av föreställningar om nation och ras, om en plikt mot fosterlandet som kunde handla om att förbereda för krig.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS