– Så länge han inte ställer till med oreda får han vara bland våra djur. Det är i mina ögon som vilket vilt som helst. Men barnfamiljerna i byn kan ju inte ha honom gående här. Det behövs ett beslut innan det händer något riktigt alvarligt, slår Stefan Dahlsten fast. Foto: Stefan Dahlsten
Orädd myskoxe oroar i Ljusnedal
HÄRJEDALEN (JT) Nu vandrar ännu en ensam myskoxtjur runt i bebodda trakter i länet. Sedan några veckor tillbaka har denne ungtjur varit närvarande i både norra Funäsdalen, uppe på Ramundberget, i trakten av Bruksvallarna och nu senast Ljusnedal.
– Vi var där i går för att skrämma bort honom. Vi lyckades skrämma bort honom en 500 meter. Nu på morgonen var han åter på plats i Ljusnedal, men vi ska på nytt försöka få i väg honom under dagen, säger Martin Trostemo, viltsamordnare polisen Jämtland.