Anders Bryntesson från Rossöns samhälls- och företagarförening är en av förkämparna för fiber i Rossön. Han känner sig sviken av Zpyke som är skyldiga stora summor för vite, personalboende och löner.

Fiber i Rossön drar ut på tiden – fiberföretaget skyldiga miljonbelopp

ROSSÖN (JT) I december 2020 gav Strömsunds kommun bolaget Zpyke AB uppdraget att gräva fiber i Rossön för 4,5 miljoner kronor. Men än har inga hushåll blivit uppkopplade och bolaget är skyldiga stora summor för bland annat outbetalda löner och personalboende. – Zpyke har misskött sitt uppdrag, säger Anders Bryntesson från Rossöns samhälls- och företagarförening.

I Rossön är det företaget Zpyke AB som har upphandlat med Strömsunds kommun om att gräva fiber i Rossön. Det har inkommit 132 intresseanmälningar, men hittills har inget hushåll blivit uppkopplat. Zpyke ligger inte bara efter i tidsschemat, bolaget är skyldiga stora summor pengar bland annat i outbetalda löner till underentreprenören samt till RSMH i Backe för personalboende. Enligt avtalet med Strömsunds kommun får Zpyke betalt först när hushållens fibertillgång är klar att användas.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS