Bräcke kommun utvecklar leklandet

BRÄCKE (JT) Fyrtiofem nya parkeringsplatser ska tillkomma i anslutning till lekparken, vilket även ämnar förbättra säkerheten. Ska även utveckla mark för en framtida utbyggnation av Lekland.

Publicerad

Bräcke kommun har beslutat att skapa fler och säkrare parkeringsplatser i anslutning till leklandet. Tidigare har besökare behövt parkera på andra sidan Hantverksgatan, en av Bräckes mest trafikerade gator, och sedan korsa vägen för att ta sig till lekplatsen. Nu planeras en ny parkeringsyta direkt intill leklandet, vilket gör det tryggare för både barn och vuxna.

Fastigheten där parkeringen ska byggas köptes av kommunen 2024, och en gammal byggnad har redan rivits för att göra plats. Nu ska detaljplanen ändras så att marken får användas för parkering, något som dagens regler inte tillåter.

Den nya detaljplanen blir även grund för en framtida utökning av lekland. Grönytan bakom Thongkam Thaimarket kommer i och med detta kunna göra rum för en utökning av lekparken, som enligt kommunen vissa dagar tar emot uppemot hundra besökare. 

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS