Mikael visar biogaspannan som fördelar värmen till ladugården och de två gårdarna.

Biogas ger värme och ekonomi för Fjöset i Myckelåsen

MYCKELÅSEN (JT) På Fjöset i Myckelåsen drivs all värme både till ladugården och de båda gårdarna på biogas. Det är kogödseln som tas om hand på detta sätt. Restprodukten blir ett utmärkt gödsel för åkrarna. När det gäller miljön är biogas ett vinnande koncept för alla.

Publicerad

Intervjun sker i ett stort modernt kök som är byggt samman med nya ladugården.

– Känslan när vi sitter här idag, värmen du känner är av rötad kogödsel, säger Patrik Agerberg, en av ägarna. Även våra gårdar värms upp. Det är enormt mycket energi det genererar.

Biogas var något Fjöset Utveckling ville satsa på redan när de startade för 10 år sedan. Redan året efter de byggt den nya ladugården drog de in biogas. Gården rötar i huvudsak kogödsel men det mesta biologiska avfallet kan användas i processen, såsom halm - eller sallad och bröd.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS