Inga Lill Zackrisson, Persåsen åkte korta loppet på 2.4mil från Hoverberg. Hon var den enda kvinnan då den andra anmälda i alla loppen var tvungen att bryta.
Johan Hyttstrand var den enda av alla åkare som inte använde våtdräkt. "Jag äger ingen, var förklaringen han gav. Då hade solen kommit fram och stannade resten av dagen".
Det fanns även publik på vattnet, de här höll sig på bra avstånd medan vissa råkade förvilla sig in i målområdet, dock hann de iväg utan att störa de tävlande.
Sjöbarens veranda var populär för att kunna svalka sig med en öl.
På parkeringen utanför området var det motormässa med mest jordbruksmaskiner men även annat smått och gott.
Utmattad efter över 6 mil på vattenskidor behövdes orken för att simma i land.
Vinnarna i motionsloppet på 6.2 mil från Östersund. Etta Emil Sundvisson, tvåa Johan Hyttstrand och trea Björn Qvarfordt. Hyttstrand kom tvåa trots att han var den enda som inte hade våtdräkt på sig.
Vinnare i 2.4 mil från Hoverberg. Etta Daniel Källström, tvåa Andreas Höög och trea Magnus Pettersson.
Fredrik Engkvist, Pär Brink, Mats Erik Alexandersson och Henning Schaub från Sjöräddningen hade en lugn dag.
Så här glad var Axel Eriksson när han passerade målgången vid Fröjdholmen efter 6.2 mil på vattenskidor.
Här har vinnaren i eliklassen, Frans Eriksson, precis gått i mål efter lite över 50 minuter.
Man kunde se på Andreas Linden hur trött han var vid målgången.
Elitklassen på 6.2 mil från Östersund vanns av Frans Eriksson. Tvåa var Erik Nordström och trea Christer Thand. Frans vann på tiden 50,17.
35 motorcyklar, fanns efter kortege från Östersund, på plats för publiken att rösta på sin favorit.
Martin Asp, HDCS och Stickan Eriksson, ÖMCK, arrangerade mc kortege och utställning på Fröjdholmen.
Många ville följa de som kom i mål med applåder och hurrarop. Runt 3000 besökte Fröjdholmen under dagen.
Trots att Måns Moe kraschade direkt vid start åkte han tre mil med kramp i benen. Prisutdelare Marcus Noterius delade ut tröstpris. "Jag satsar på nästa år", sade Måns.
Flera hoppborgar fanns på området, som vanligt mycket populärt bland barnen.
Magnus Pettersson och Ánders Eriksson var nöjda med sina insatser på 2,4 mil. "Men det var nog både första och sista gången, det känns i armarna".
Räddingstjänsten fanns på plats vilket var populärt bland alla barn. Vem vill inte provsitta i en brandbil?
Många var rejält påverkade när de kom i mål. Både armar och ben var svåra att använda efter så lång tid på skidorna eller brädan.
Rickard Svedjesten var supernöjd med dagen. "Hela arrangemanget är flera gånger över förväntan".
Vid den nybyggda bryggan stod tävlingsbåtarna på rad.
Mycket folk under prisutdelningen.
Båthamnen fylldes snabbt med båtar då inte bara de tävlande tog vägen över vattnet.
Kön var konstant under hela dagen för att åka helikopter över området.

Bildextra: Succé för Fröjdholmsloppet – 3000 besökare

Publicerad

Få tillgång till alla artiklar på Jamtlandstidning.se

Som prenumerant får du obegränsad tillgång till e-tidningen samt nyheter om stort och smått som sker i din närhet.

Du får nyheter som berör dig och din vardag.

När du prenumererar stöder du också utvecklingen av vår tidning och gör att vi kan fortsätta att bevaka din bygd och se till att du nås av erbjudanden från dina lokala företag.

ack för att du prenumererar på Jämtlands Tidning.

Support

Behöver du hjälp att logga in?
Har du frågor?
Ring eller mejla oss så hjälper vi dig!
063-14 58 32
prenumeration@jamtlandstidning.se

Digital 1 månad

65 kr

Köp nu

Digitalt 24 timmar

20 kr

Köp nu

Powered by Labrador CMS