Populära Myrvikens simhall står ofta tom då det behövs utbildad personal för att ha öppet. Men kommunen hoppas på att kunna ha mer öppet i framtiden.

Starka reaktioner när simhall minskade öppettider

MYRVIKEN (JT) Nyligen stängdes Myrvikens simhall för att endast ha öppet på tisdagar 17 till 21, istället för de tre dagar i veckan som det varit innan. Detta orsakade stor ilska bland de som köpt årskort.

Publicerad

Simhallen i Myrviken är populär, enligt uppgift den mest välbesökta i Bergs kommun. Informationen till besökare har dock ofta haltat. Frågor om öppettider och tillfälliga stängningar florerar återkommande på sociala medier. När badhusets öppettider i januari minskades till enbart tisdagskvällar berodde det enligt uppgift på personalbrist.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS