De lärde känna varandra i Umeå för 55 år sedan. När travveckan i Hoting arrangeras åker Anders Lindqvist upp från Frankrike för att hjälpa vännen Sven-Olof Lindman och för att umgås med honom och andra traventusiaster.

Vännerna bakom Hotingtravet: "Man säger inte nej till en kompis"

HOTING (JT)En av dem är Hotingtravets starke man – den andre är en av Sveriges mest framgångsrika travtränare. Under travveckan i Hoting samarbetar och umgås vännerna Sven-Olof Lindman och Anders Lindqvist. – Man säger inte nej till en kompis, säger Anders Lindqvist.

Publicerad

De lärde känna varandra i Umeå för 55 år sedan när Sven-Olof Lindman pluggade på universitet och träffade på Anders Lindqvist på travet. Sven-Olof Lindman var redan då involverad i Hotingtravet, som två år tidigare hade börjat köra tävlingar på land. 

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS