Tomma lägenheter – ett allt större problem för Strömsunds kommunala bostadsbolag.
Tomma lägenheter – ett allt större problem för Strömsunds kommunala bostadsbolag.

Tomma lägenheter i Strömsund ger miljonunderskott

STRÖMSUND (JT) Som Jämtlands Tidning tidigare berättat ökar arbetslösheten i Strömsunds kommun allra mest i länet. Detta har följdverkningar också för Strömsunds Hyresbostäder, SHB, som har lediga lägenheter runt i kommunen.

Publicerad Senast uppdaterad

 Rossön toppar vakanserna, följt av Gäddede, Hoting, Backe, Hammerdal och Strömsund. Hyresintäkter försvinner samtidigt som kostnaderna inom bostadsbranschen stiger. 

– I reda pengar handlar det i dagsläget om 3 miljoner kronor i intäktsbortfall för SHB.

Vakanserna har ökat sedan i somras. Av våra 932 lägenheter låg vakanserna på 3-3,5% medan det nu är det totalt cirka 5 % som är lediga. Det har ökat, det är klart man är orolig. En del lägenheter är uppsagda och ligger ute för senare tillträde och kan komma att hyras ut innan de överhuvudtaget blir vakanta. Det är lite för tidigt att dra några växlar på att det hänger ihop med Attacus konkurs, men arbete är ju fundamentalt när man bosätter sig i en kommun, säger VD Stefan Jönsson, SHB. 

Få tillgång till alla artiklar på Jamtlandstidning.se

Som prenumerant får du obegränsad tillgång till e-tidningen samt nyheter om stort och smått som sker i din närhet.

Du får nyheter som berör dig och din vardag.

När du prenumererar stöder du också utvecklingen av vår tidning och gör att vi kan fortsätta att bevaka din bygd och se till att du nås av erbjudanden från dina lokala företag.

ack för att du prenumererar på Jämtlands Tidning.

Support

Behöver du hjälp att logga in?
Har du frågor?
Ring eller mejla oss så hjälper vi dig!
063-14 58 32
prenumeration@jamtlandstidning.se

Jämtlands Tidning Digital 1 mån

55 kr

Köp nu

24 timmar digitalt för 15 kr.

15 kr

Köp nu

Powered by Labrador CMS