Så borde kommunen resonera kring ett kulturhus

När Östersunds Kommun efter avslutad kulturhuskommission – ännu en gång – säger nej till ett nybygge av ett kulturhus gör man det på det enda sätt man känner till. En billigare lösning.

De senaste 14 åren av utredningar visar att en ändamålsenlig lokal för musik aldrig har funnits i Östersund. Så bygge av en konsertlokal är det enda som politiskt kan motiveras. Oklart i vilken form, men ingen vision behövs. Smidigt.

Östersunds kommun skulle kunna kommunicera att:

”… för tillfället har vi inte råd, men vi förstår behovet och nödvändigheten av ett kulturhus i Östersund. För tillväxten och för mångfalden. Ett kulturhus är en självklar medborgartjänst som vi – efter snart 90 år av offentlig debatt – måste åstadkomma!
I Östersunds kommun måste medborgare få konsumera kultur på samma villkor som man idag får konsumera idrott.
Under professionella och ändamålsenliga former. Året om. Vi kommer att hålla debatten öppen och vår kommission kommer fortsättningsvis ha en dialog med våra partikamrater i våra grannstäder – som redan har byggt kulturhus – för att lära oss mer om hur man har resonerat och åstadkommit sina byggen. Varför byggde man? Hur gick man till väga? Hur har det gått? Hur löste man sin finansiering …?
Vi kommer även ha en dialog med det lokala näringslivet – då vi tror på stora möjligheter för ekonomiska samarbeten – för att försöka åstadkomma en realistisk finansiering och skapa en synergieffektiv tillväxtplan för ett framtida bygge inom ca 10–15 år. Det kommer att hända på Busstorget. Det är en nödvändighet för Östersunds framtida tillväxt och utveckling.”

Så skulle dom kunna säga.

Men dom säger bara ”nej … vi har inte råd”.

Lex Östersund.

Idrottsstaden.

För Startskott

Björn Höglund, Jens Ganman & Martin Kjellerstedt

Powered by Labrador CMS