Det äldre värmeverket är stängt på grund av ett fel i styrsystemet, just nu bygger Jämtkraft ett nytt värmeverk intill det gamla.
Foto:Andreas Hjalmarsson, Jämtkraft.
Haveriet på Jämtkraft åtgärdat
ÖSTERSUND (JT) Sedan i tisdags har Jämtkrafts kraftvärmeverk i Lugnvik varit stängt till följd av ett haveri. Men nu är det åtgärdat och man räknar med att kunna köra igång verket i slutet av veckan.
Haveriet har gjort att Jämtkraft har eldat med bland annat tjockolja för att klara fjärrvärmen.
– Vi beslöt att stänga kraftvärmeverket för att inte riskera att annat också går sönder. Detta är andra gången i år som energibolaget drabbas av en störning i det styrsystem som sköter ångan i processen med fjärrvärmen, säer Ulf Lindkvist är chef för kraftvärmeverket i Lugnvik.
För fortsätta kunna köra fjärrvärmen till Jämtkrafts 6000 fjärrvärmekunder har Jämtkraft startat upp tio reservpannor som bland annat finns på Frösön. Tre av de tio pannorna körs på tjockolja.