Deltagare i Rossön: Stefan Weiss, SV media AB som erbjuder tjänster inom digitalisering och professionell mediaproduktion, Linnea Bergström, Leader 3sam, Josefin Olofsson och Erik Palmqvist, Byggtjänst Hoting samt Nils-Åke Olsson, Ågrens Mekaniska (Eva Stjernström, företagare i Sikås deltog via internet).
Jemteborn träffade företagare i Rossön
ROSSÖN (JT) Näringslivsstrategin för Strömsunds kommun börjar ta form efter flera möten med företagare i kommunen. Näringslivskontoret har en träff kvar och därefter ska strategin förankras i näringslivsutskottet och beslut tas i kommunstyrelsen.
– Jag har möten med några större företag och presenterar möjligheterna att etablera sig i vår kommun, och kommer också att delta i möten kring Inlandsbanan och i det gränsöverskridande mötet med företag i Sverige och Norge. Det kan bli särskilt intressant med vår gräns till Norge och att 45:an går genom vår kommun liksom Sveriges inträde i Nato kan vara viktigt för oss, berättade Patrik Jemteborn, näringslivschef.