Carl-Johan Winblad Carl-Johan Winblad med två exempel på varor från mindre, lokala producenter, som han tror kommer att drabbas av de nya reglerna. Sushi från Mr Sushi på Frösön och hudkräm från Hjortens i Östersund.
Arkivbild.
Små lokala matproducenter kan slås ut av ny lagstiftning kring inköp
LÄNET (JT) Lagen om Unfair Trade Practises (UTP) började gälla 1 november 2021. Den innebär en riskförskjutning där handlaren tar en större del av risken men även en ökad byråkrati, som handlare menar kan slå hårt mot mindre, lokala producenter.
– De mindre producenterna har blivit förda bakom ljuset, säger ICA-handlaren Carl-Johan Winblad.
Som JT rapporterade om i april 2021 var nya EU-direktiv kring UTP på väg att införas, liksom en implementering i riksdagen, som enligt ICA-handlaren Carl-Johan Winblad på Blå Center menade skulle får negativa konsekvenser.
Initiativet till UTP kommer till en början från Frankrike och syftar till att få bättre förhållanden för mindre producenter när de har att göra med större handlare. De syftar till att få bukt med osjyssta förhandlingsmetoder och reglerar betalningstider samt möjligheten att returnera osålda varor, på ett sätt som ska gynna mindre producenter.
Det främsta problemet som Carl-Johan Winblad såg när JT intervjuade honom i april 2021 var att UTP i svensk lagstiftning skulle implementeras på ett sätt där alla handlare med en omsättning på över 20 miljoner kronor likställs.
Något som riskerar leda till att mindre handlare i den klassen inte mäktar med den byråkrati som följer med inköp från många små och därför begränsar sig till att köpa in från de stora producenterna. När JT åter talar med Carl-Johan Winblad menar han att införandet av UTP på lite längre sikt riskerar att få just de effekter han befarade.
– En sådan här lag, i mina ögon, handlar om att skapa mer regelkrångel och mer byråkrati kring våra inköpskanaler, eller försäljningskanaler. Och det är ju sämre för de små producenterna, för att om jag som köpare av varor behöver hantera mer regelkrångel, alltså processer med byråkrati, så blir jag mindre benägen att köpa deras varor.
– För att få effektivitet och lönsamhet i mina inköp handlar det om att ha den smidigaste möjliga lösningen.