Lena Johnsson med några av de jämtländska brudkuddar hon skapat. Den mörkblåa är från Ytterån, den bruna från Brunflo, den ljusare blå från Östersund samt den röda från Oviken.

Lena håller en jämtländsk tradition levande – har skapat en Näskottskudde

NÄLDEN (JT) Lena Johnsson håller en viktig gammal jämtländsk textiltradition levande: att brodera brudkuddar från olika socknar. Men någon brudkudde från Näskotts socken som hon bor i, har inte funnits bevarad. Så Lena tog och skapade en ny brudkudde för Näskott, med inspiration från hembygdsdräkten.

Brudkuddar kallas också för bygdekuddar eller sockenkuddar. Traditionen att brodera sådana kuddar var framför allt vanlig på 1700- och 1800-talet. En blivande brud broderade en sådan enligt traditionellt mönster från socknen. Hon lade ofta till initialerna för brudparet samt årtal.

Kuddarna
broderades på vadmal med ullgarn i olika broderitekniker, i måtten 50 x50. Det finns endast cirka125 bevarade originalkuddar i länet, på hembygdsgårdar, på Jamtli samt i privat ägo.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS