Urban Widholms insamling till Ukraina har hittills gett 38 ambulanser som har kört ner med material. St Olavsloppet har medverkat till tre av dessa och Urban hyllar löparfestens bidrag till insamlingen.
Tredje året som St Olavsloppet samlar in till Ukraina
UNDERSÅKER (JT) St Olavsloppet är inte bara en löparfest som engagerar massor av människor. Loppet gör också en betydande insats för att hjälpa människor som har drabbats av kriget i Ukraina.
– St Olavsloppet har en enorm betydelse för insamlingen, säger Urban Widholm.
Undersåkersbon Urban Widholm har gjort många viktiga insatser för att samla in förnödenheter till krigsoffren i Ukraina. Han brukar stå utanför butiker och samla in saker med ambulanser, som sedan körs ner till Ukraina. Med hjälp av människor över hela landet har det blivit en betydande mängd till de behvöande.