Ett femtiotal personer fanns på plats på kvällens medborgardialog i Kälom, ett deltagarantal som misstänks vara ovanligt låg på grund av den sena inbjudan. Majoriteten av de närvarande var politiker och tjänstemän från kommunen, och bland annat bjöds på information om LOU, lagen om upphandling.

Få deltagare på medborgardialog i Kälom – kritik mot sen inbjudan och höga krav på ideella

KÄLOM/OFFERDAL (JT) Det andra av tre medborgardialogmöten i Offerdalsbygden samlade ovanligt få deltagare i Kälom. Under kvällen riktades kritik mot kommunens sena inbjudan och mot att det ideella engagemanget pressas hårt. 

Publicerad Senast uppdaterad

Samtidigt gavs en uppdatering om planerna för allaktivitetshallen i Änge – och löfte om bättre framförhållning inför nästa möte i april.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS