Lars Otto Grønseth är tillsammans med sin fru Margareth initiativtagare till organisationen Kjør for mental helse. Tillsammans med bilklubben Hell Cruisers står de bakom arrangemanget Cars & Coffee i Storlien. Foto: Anette Tamm.

Efter sonens självmord vill de rädda andra

STORLIEN (JT) För tre år sedan förlorade Lars Otto och Margareth Grønseth sin son i självmord. I dag står de bakom Cars & Coffee i Storlien, där målet är att skapa utrymme för samtal om psykisk ohälsa och självmord – en fråga som berör många familjer på båda sidor om gränsen.

Publicerad

När över 400 bilar och motorcyklar kör in på parkeringarna kring Storliens Högfjällshotell blir det först helt tyst bland åskådarna. Stämningen är högtidlig. Ekipagen har kört från olika delar av Norge och Sverige och många står med tankarna hos nära och kära. En del håller om varandra.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS