Julia Johansson, med artistnamnet Rakel, från Undersåker känner sig säkrare på vad hon vill med sin musik. I helgen uppträder hon på Åre Sessions. Foto: Tilda Johansson.

Rakel är tillbaka – säkrare på vad hon vill med musiken

ÅRE (JT) Hon uppträdde på Storsjöyran, Åre Sessions och medverkade på VM-låten till alpina VM 2019. Sedan kom pandemin och livescenen dog. Nu är Julia Johansson, med artistnamnet Rakel, tillbaka och känner sig ännu säkrare på vad hon vill med musiken.

Publicerad Senast uppdaterad

Julia Johansson är uppväxt i Undersåker i en väldigt friluftsintresserad familj. Som barn tävlade hon i längdskidåkning och hon kom också tidigt in på musikskapandet. I högstadiet hade hon rockbandet Sir Väzz med några kompisar och efter det producerade hon en del musik med kompisen Hannes Stenström.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS