Hans Bengtsson från Färila har stuga i Vemdalen. Lokal honung från Claes Göran Johansson var hans första köp för dagen. "Vi ska köpa grönsaker också".
Knallarna var väl förberedda på dåligt väder med tak över marknadsstånden och ett stort tipitält. Denna dag behövdes det dock inte då solen lyste hela dagen.
Anna Einebrant var nöjd med dagen. "Det var femtusen besökare förra året, det känns som fler nu".
Även gårdsplanen på Pålletorpet var full med knallar och besökare.
Robine Guldbrandsson bor i Sveg och har sin hundbutik i Funäs. Mikael Pettersson, Värmdö, men med stuga i Rätansböle passade på att köpa naturgodis till kompisarnas hund.
Per Englund, Naturix Viltdelikatesser hade tagit sig från Hälsingland med sina ölkorvar gjorda på vilt. med sig hade han ett björnskinn. "Som lockbete, det är en Härjedalsbjörn från Långå".
Kajsa Lindgren Duganof, Knivsta hade tagit med vännerna Kina Östlund, Rosersberg, Annika Björck, Täby och systern Kitte Wallström, Hässelby till sin stuga i Sångbäcken. Höstresan planerar de så att de kan besöka skördemarknaden.
Karolina Zakrisson var på plats med egenodlade grönsaker. På bordet fanns även drycker från egna bryggeriet, Klövsjö Gårdsmejeri.
Vid bygdegården trängdes knallar och besökare när det var dags för skördemarknad.
Malin Nääs Olsson, Keramik i Vemdalen, var med på marknaden för första gången. "Jag har inte hållit på så länge. Intresset har varit stort, jättekul".
Kön ringlade sig lång för att köpa en hamburgare vid bygdegården. Alternativet var en kolbulle.
Självklart fanns de mer välkända Klövsjöbutikerna på plats. Här NatCake.
Nils Kjellsson sålde sin egna realtionsroman. Även om han bor i Östersund har han rötterna i Klövsjö. "Det är en påhittad fiktiv miljö, men är man från Klövsjö känner man igen sig".

BILDEXTRA: Solig skördemarknad i Klövsjö

KLÖVSJÖ (JT) Skördemarknaden i Klövsjö hade vädergudarna på sin sida, i strålande solsken som påminde om den sommar som svunnit tog sig en stor publik till marknaden för att umgås, handla lokala varor och äta godsaker.

Publicerad

 Skördemarknaden pågick på tre ställen i Klövsjö, forböndernas Pålletorpet, Hembygdsgården Tomtan och vid Klövsjö Bygdegård. Totalt var över femtio knallar på plats. Det såldes allt från grönsaker, stickat, honung och ostar till keramik. Helt klart fanns det mycket att välja mellan för köpsugna. 

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS