Northlake Shivers består av Linus Andersson och Ronnie Aronsson. Bandet har bara funnits i 1,5 år men har redan blivit väldigt populärt. Countryduon kan knappt själva ta in framgångarna. Foto: Björn Olsson.

Succébandet Northlake Shivers stortrivs i Jämtland: "Vårt säte där"

BÄLLSTA (JT) Northlake Shivers spelar countrymusik “som en kul grej på helgerna” och “är grävmaskinister på veckorna”. Det verkar gå hem i Jämtland. Nu gästar duon Lon i Bällsta för andra sommaren i rad.

Publicerad

Det började med att Linus Andersson och Ronnie Aronsson, två barndomsvänner från Kopparberg i norra Västmanland, började göra videor med covers på olika countrylåtar och lägga ut på sociala medier. Därefter har bandet uppmärksammats rejält och turnerar numera flitigt. Det har blivit många besök i länet och i sommar väntar flera spelningar här.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS