Per “Maza” Mattsson är gasellföretagare i Bräcke kommun.
Per “Maza” Mattsson är gasellföretagare i Bräcke kommun.

Blomstrande byggfirma är Gasellföretag i Bräcke kommun

BRÄCKE (JT) Per Mattssons byggfirma i Bräcke fortsätter att blomstra – trots bistra tider. Mest stolt är gasellföretagaren över att kunna erbjuda anställning till unga Bräckebor.
– Det känns riktigt bra, säger Per Mattsson.

Publicerad

Maza Bygg har haft en urstark utveckling under de senaste åren. För två år sedan utsågs grundaren Per Mattsson till årets företagare av Bräcke kommun och i år är man Gasellföretag, sedan bolaget ökat omsättningen med 235 procent mellan 2019 och 2022. Det placerade Maza Bygg på en åttonde plats i länet och etta i Bräcke kommun.

Den enkla frågan blir förstås:

Vad ligger bakom den fina tillväxten? 

Få tillgång till alla artiklar på Jamtlandstidning.se

Som prenumerant får du obegränsad tillgång till e-tidningen samt nyheter om stort och smått som sker i din närhet.

Du får nyheter som berör dig och din vardag.

När du prenumererar stöder du också utvecklingen av vår tidning och gör att vi kan fortsätta att bevaka din bygd och se till att du nås av erbjudanden från dina lokala företag.

ack för att du prenumererar på Jämtlands Tidning.

Support

Behöver du hjälp att logga in?
Har du frågor?
Ring eller mejla oss så hjälper vi dig!
063-14 58 32
prenumeration@jamtlandstidning.se

Jämtlands Tidning Digital 1 mån

55 kr

Köp nu

24 timmar digitalt för 15 kr.

15 kr

Köp nu

Powered by Labrador CMS