Det är de här odlingskassarna vid Hoverberg som misstänks läcka regnbågar. Här har hela vintern pimpelfiskare gjort stora fångster av regnbåge.
Foto: Johannes Adolfsson.
Länsstyrelsen kräver kontroll av odlingskassarna i Vattviken
HOVERBERG (JT) Under vintern har fiskare kunnat få upp enormt stora mängder av regnbåge i Storsjön. Detta har gjort att Länsstyrelsen nu kräver en noggrann kontroll av odlingskassarna som företaget Vattudalens Fisk har i Vattviken.
Länstyrelen har i ett beslut bestämt att Vattudalens fisk måste göra en grundlig kontroll av sina odlingskassar i Vattviken utanför Hoverberg.
Bolaget ska kontrollera genom dykningar att det inte finns något hål eller någon annan skada på odlingskassarna som finns i Storsjön.
Orsaken är den stora mängd regnbåge som fångats i södra Storsjön under vinter, bl a i trakterna kring Hoverberg, Svenstavik, Skanderåsen och Skucku. Fiskevårdsföreningen fick under bara ett fåtal dagar i februari upp runt 200 regnbågar. Att vissa fiskar är av större storlek tyder på att de gått en längre tid i Storsjön.