Bakre raden från vänster: Madeleine Björkholm, Esther Nordberg och Nellie Jacobsson. Främre raden från vänster: Philip Johnsson, Sanna Norberg och Freja Nyman.

UF företag gör succé med krislåda

BERG (JT) På Fjällgymnasiet i Svenstavik finns det tio UF-företag. Två av dem är Krisberedd UF och SpeedLace UF. UF, Ung Företagsamhet, är en form av företag som elever i främst gymnasiet bedriver för att träna på att vara företagare.

Publicerad Senast uppdaterad

– Vi kom på krislådan tidigt i höstas när vi hade en beredskapstemavecka som handlade om vikten av att vara beredd, berättar Freja Nyman, marknadsansvarig för Krisberedd UF. 

Under veckan fick ungdomarna lära sig mycket om kris- och nödsituationer. 

– Efteråt började vi att kolla runt om det fanns någon låda att köpa som var helt färdig. Men de vi hittade behövde man fylla på med grejer, säger Nellie Jacobsson, vd Krisberedd UF.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS