"Jag och sekreteraren hjälper till att sänka medelåldern i styrelsen rejält och det behövs. Ska vi ha hållbart fiske för den yngre generationen måste vi föryngra, vi är tre personer runt fyrtio bland de mest aktiva, resten är härliga pensionärer", nämner Anna Hallgren, ordförande för Näktens FVOF.

Mycket jobb för att rädda rödingbeståndet i Näkten

BERG (JT) Rödingbeståndet i Näkten har räddats genom befruktningsarbete. På torsdagen samlades ett åttiotal personer, vid en brygga i Sandnäset en halvmil norr och Gillhov på Näktens östra sida, för att ta del av den årliga rödingsbefruktningen.

Publicerad Senast uppdaterad

– För 15 år sedan var det riktigt illa med rödingsbeståndet, berättar Göran Olofsson från Sandnäset. Tidigare under morgonen har han och fiskkompisen Jan-Erik Esbjörnsson åkt runt och vittjat nät och samlat in de rödingar som man nu klämmer ur rommen och mjölkar för att på så sätt hjälpa naturen på traven. 

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS