Isvägen mellan Isön och Norderön dröjer. Trafikverkets Färjerederi har markerat isvägen med röda käppar men isen är inte redo för att öppnas för trafik ännu.

Isvägen mellan Isön och Norderön är inte redo än

STORSJÖN (JT) Isvägen mellan Isön och Norderön dröjer. Trafikverkets Färjerederi har markerat isvägen med röda käppar men isen är inte redo för att öppnas för trafik ännu.

Publicerad

– Det har frusit jämt och bra de senaste veckorna och isens tjocklek ligger runt åtta centimeter som sämst. Fortsätter kylan kommer vi troligen att kunna öppna en bit in i januari. Men det är svårt att säga något om det, säger Henrik Svärd distriktschef för Trafikverkets Färjerederi i Jämtland. 

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS