Björn framför hålet i golvet som gjort att svamp påväxt i grunden nu kunnat konstaterats. Något han misstänkt länge då han blivit sjuk.

Fuktskador bekräftade – svaret på Björns ohälsa

HACKÅS (JT) Björn Björklund blir sjuk av den lägenhet han hyr av kommunägda Bergs Hyreshus. En lägenhet som inget gjorts i på trettiofem år. Efter flera år av klagomål har det nu tagit fart efter att bland annat Jämtlands Tidning lyft hans problem.

Publicerad

Lägenheten i Hackås hör till en av alla de som byggdes i Sverige under 70–80-talet, en tid då mycket byggdes – och det skulle gå snabbt. Platsen har extremt blöt mark och frågan som flera ställt är om tillräckliga åtgärder gjordes vid bygget.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS